• English (English)
ما مشتاق به انجام تجارت با مشتریانی هستیم که به پیشنهاد بهترین ترکیب از کیفیت و ارزش اهمیت میدهند.

دلایل استفاده از دیزل ژنراتور

کد: 2 تاریخ انتشار: 1393/2/24
دلایل استفاده از دیزل ژنراتور
دلایل استفاده از دیزل ژنراتور
دلایل استفاده از دیزل ژنراتور
به لطف اختراع موتور دیزلی از سوی رودولف دیزل ، ثابت شده است که این موتور بسیار کارآمد و مقرون به صرفه است. سوخت دیزل از نوع گازوئیل در مقایسه با سوخت بنزینی دارای قیمت نسبتا پایین و چگالی انرژی بالاتری می باشد ، یعنی بیشترین میزان انرژی را از گازوئیل در مقایسه با همان حجم از بنزین میتوان استخراج نمود. بنابراین ، موتور دیزل در اتومبیل مسافت بیشتری را پیموده ، و دقیقترین انتخاب برای حمل و نقل ماشین آلات سنگین و تجهیزات صنعتی است . گازوئیل نسبتا سوخت سنگین در مقایسه با بنزین است ، و نقطه جوش بالاتری نسبت به آب دارد و همچنین موتور دیزلی به علت بهره وری بالاتر و مقرون به صرفه بودن طرفداران بسیاری را دارا می باشند.
موتور دیزل چگونه کار میکند ؟
تمایز موتور دیزل در نوع اشتعال آن نهفته است. در حالی که موتور های بنزینی از احتراق جرقه استفاده می کنند ، موتور دیزلی به کار فشرده سازی و احتراق برای اشتعال تلاش می کند . در موتور دیزل ، هوا به داخل موتور کشیده شده و در معرض فشرده سازی بالایی قرار می دهد. در موتور دیزلی دمای حاصله بسیار بالاتر از درجه حرارت به دست آمده در یک موتور بنزینی است. در این وضعیت به راحتی سوخت مشتعل می گردد.
موتور دیزل سوخت را از طریق انژکتور به داخل موتور می کشد در حالی که موتور بنزینی از طریق کاربراتور این عمل را انجام می دهد که موتور دیزل تنها هوا را متراکم می سازد در حالی که موتور بنزینی ترکیب هوا و سوخ را تراکم می سازد. حرارت لازم برای موتور دیزل برای شرایط هوایی سرد از طریق گرمکن ارائه می شود.
موتور دیزلی با توجه به نوع عملکرد آن به دو دسته تقسیم میشوند:
  • موتور خنک شونده با هوا
  • موتور خنک شونده با مایع خنک کننده (آب و ترکیبات ضد یخ – ضد جوش )
استفاده از مایع خنک کننده برای مصارف دیزل ژنراتور بسیار مناسب است . مزایای استفاده از یک موتور دیزل به خاطر دلایل زیر موتور دیزل بسیار کارآمد تر در مقایسه با موتور بنزینی می باشد :
  • موتور های دیزلی مدرن بر معایب مدل های قبلی خود از جمله سر و صدا بالاتر و هزینه های نگهداری غلبه نموده اند. آنها در حال حاضر آرام و نیاز به نگهداری کمتری دارند قابل توجه است که موتور دیزلی با سوخت گازوئیل در مقایسه با موتورهای گازسوز از لحاظ هزینهای نگهداری ارزان تر و همچنین توان بالاتری را دارا می باشند.
  • قابل اعتماد تر و استهلاک کمتری دارند .
  • عدم وجود شمع و یا سیم جرقه هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.(دارای سیستم انژکتور)
  • هزینه سوخت به ازای هر کیلووات تولید سی تا پنجاه درصد کمتر از سایر موتور ها است.
زمینه های استفاده برای موتور دیزل معمولا به عنوان موتور مکانیکی در کنار ژنراتور برق به عنوان دیزل ژنراتور استفاده می شود. استفاده گسترده آنها در لوکوموتیوها ، تجهیزات ساختمانی ، خودرو ، و تعداد بیشماری از کاربردهای صنعتی است . قلمرو آنان تقریبا در تمام صنایع گسترش یافته است و می توان به صورت روزانه مشاهده نمود از جمله کاربرد در دیزل ژنراتور ، موتور دیزل صنعتی ، کشاورزی ، ساختمانی ، دریایی ، استخراج معادن ، بیمارستان ها ، جنگلداری ، ارتباطات راه دور ، معادن ، و... مهمترین کاربرد موتور دیزل در زمینه تولید برق اضطراری ، از دیزل ژنراتور است. دیزل ژنراتورها ، از مجموعه مولدهای برق می باشد که در تعداد بیشماری از موسسات صنعتی و تجاری مورد استفاده قرارمیگیرد. از دیزل ژنراتور برای مصارف کوچک ، مانند استفاده در خانه ها ، و همچنین برای مصارف بزرگتر مانند استفاده در کارخانجات صنعتی ، بیمارستان ها ، و ساختمان های تجاری اشاره نمود. آنها هم می تواند منابع قدرت نخست و یا منابع قدرت آماده به کار(praime/standby/back-up power ) می باشد. دیزل ژنراتور در مشخصات و اندازه های مختلف قابل دسترس هستند.
منبع: visman
آدرس منبع: http://www.visman.ir